מְשִׁיחִי
בית וירטואלי לקהילה המשיחית

שירות צבאי משמעותי או שירות עם משמעות? (מתן אוחנה)

מתן אוחנה בוגר המכללה למקרא

 

השירות הצבאי הוא אחד הנושאים המדוברים ביותר בקרב בני הנוער ובכלל בגוף המשיח בארץ. מסגרות שונות מארגנות ברחבי הארץ כנסי חיילים, תכניות הכנה לפני גיוס ופגישות של קבוצות חיילים. השירות הצבאי הוא נושא שמרבים לעסוק בו בגלל המורכבות, הקושי והסכנות שבו. רבים מהחיילים המאמינים מתרחקים מהאמונה במהלך השירות הצבאי. חיילים משיחיים רבים חווים בצבא לראשונה בחייהם קשר מתמשך והדוק עם חברה לא משיחית, זאת במקביל להתנתקות מחברה משיחית קבועה. כמו כן באופן טבעי עולות שאלות בנוגע לסיבה שלשמה אנו משרתים בצבא ועוד שאלות שמאפיינות את גיל ההתבגרות בארץ. עם הנושאים האלה מתמודד המשיחי הצעיר הישראלי בפעם הראשונה בחייו כשהוא מתגייס לצבא.

בגוף המשיח רווחת הסכמה בנוגע לשירות הצבאי. המאמינים סבורים שעל המשיחי לשרת בצבא, ולא רק לשרת אלא להצטיין ולשאוף לשירות הטוב ביותר והמשמעותי ביותר, או כמו שנוהגים לומר – לשאוף לשירות "משמעותי". את המסר הזה אנחנו מעבירים לנוער שלנו בקהילות, בכנסי נוער וחיילים ובמאמרים בכתבי העת המשיחיים השונים. אחד הנושאים שכמעט תמיד מודגש בכתבות בתקשורת בנוגע למשיחיים בארץ הוא השירות הצבאי המשמעותי שאנו עושים בעבור המדינה. זוהי בהחלט סיבה לגאווה.

הסכמה זאת איננה נובעת מתוך אידיאולוגיה אישית, של אנשים מסוימים, אלא מקורה בדבר אלוהים, כפי שנראה בהמשך. אבל הסכמה זאת מתפרשת לעתים בקרב בני הנוער שלנו בצורה מעוותת ושגויה ובסופו של דבר מובילה לחטא.

 

שירות למען המדינה – שירות למען אלוהים

"כָּל אָדָם יִכָּנַע לְרָשֻׁיּוֹת הַשִּׁלְטוֹן, שֶׁהֲרֵי אֵין שִׁלְטוֹן אֶלָּא מִטַּעַם אֱלֹהִים, וְהַשִּׁלְטוֹנוֹת הַנּוֹכְחִיִּים נִקְבְּעוּ מִטַּעַם אֱלֹהִים. לְפִיכָךְ כָּל הַמִּתְקוֹמֵם נֶגֶד הַשִּׁלְטוֹן מִתְנַגֵּד לְצַו אֱלֹהִים, וְהַמִּתְנַגְּדִים יָבִיאוּ עַל עַצְמָם מִשְׁפָּט. הֲרֵי אֵין פַּחַד הַשַּׁלִּיטִים עַל עוֹשֵׂה הַטּוֹב, אֶלָּא עַל עוֹשֵׂה הָרַע. הַאִם אַתָּה רוֹצֶה שֶׁלֹּא לִפְחֹד מִן הַשִּׁלְטוֹנוֹת? עֲשֵׂה אֶת הַטּוֹב וְתִזְכֶּה לְשֶׁבַח מֵהֶם" (רומים יג 3-1).

במדינת ישראל מתקיים "חוק שירות הביטחון". זהו חוק שמחייב את אזרחי המדינה בני 18 ומעלה להתגייס לצבא כאשר המדינה (השלטונות) קוראת להם להתייצב לשירות. השירות הצבאי הוא שירות שהשלטונות קראו לנו לבצע, לפיכך עלינו למלא תפקיד זה (כאמור בפסוקים שמצוטטים לעיל) ומי שמתקומם נגדו "מִתְנַגֵּד לְצַו אֱלֹהִים".

אבל נשאלת השאלה: האם עלינו להשקיע את כל כולנו ולהתאמץ מאוד במסגרת השירות הצבאי שלנו? התשובה פשוטה: "כָּל מַה שֶּׁאַתֶּם עוֹשִׂים, עֲשׂוּ בְּכָל נַפְשְׁכֶם, כְּעוֹשִׂים לְמַעַן ה' וְלֹא לְמַעַן בְּנֵי אָדָם, שֶׁכֵּן יוֹדְעִים אַתֶּם כִּי תְּקַבְּלוּ מֵאֵת ה' אֶת שְׂכַר הַנַּחֲלָה. אֶת הָאָדוֹן הַמָּשִׁיחַ אַתֶּם עוֹבְדִים!!" (קולוסים ג 24-23). מפסוקים אלה אנחנו מבינים שעלינו להתאמץ בכל דבר שאנחנו עושים ולבצע אותו על הצד הטוב ביותר, כי את הכול אנחנו עושים למען אלוהים.

אלוהים מורה לנו לציית לרשויות. בחיינו כיהודים משיחיים במדינת ישראל מבטא הגיוס לשירות הצבאי ציות לרשויות. לפיכך עלינו לשרת את המדינה במלוא כובד הראש ותוך השקעה מרבית למען אלוהים. זהו רצון אלוהים! מכאן נובעת ההסכמה הכוללת הרווחת בגוף המשיח בארץ בנוגע לשירות בצה"ל ולדרך שבה אנו, המאמינים, צריכים לשרת את המדינה.

 

הבעיה

ההסכמה שעלינו כמשיחיים לשרת בצבא באופן מסור ומתוך שאיפה למצוינות מתפרשת פעמים רבות אצל בני הנוער שלנו בצורה מעוותת.

בני הנוער המשיחיים העומדים לפני גיוס מרבים מאוד לדבר על גיבושים, יחידות, שיבוצים ומיונים. יש בינינו כאלה שהתקבלו ליחידות "מובחרות" ואחרים שהודחו מגיבושים וישרתו "רק" בתפקידים פחות "זוהרים". עובדה זאת מעוררת לעתים רבות בקרב בני הנוער את הצורך לערוך השוואות ומעוררת גאווה וקנאה. גישה זאת מולידה תחרות שמובילה לשאלות כגון: מי הכי מצליח? מי הכי מוצלח?

אלה שלא הצליחו להתקבל ליחידות מובחרות ושובצו לתפקידים "פחות איכותיים" מרגישים נחותים ומתוסכלים. עבור חלק מבני הנוער, הופך נושא השירות הצבאי לשאלה של כבוד והצלחה, מה שמונע מהם להתייחס לתקופה זו כאל שלב בחיים שבו יוכלו לשרת את אלוהים ואת המדינה בענווה, על פי רצונו. צעירים רבים שלא הגיעו לתפקידים הנחשקים ממשיכים לחוש מתוסכלים לאורך כל השירות הצבאי שלהם.

אבל אם אלו הם פני הדברים, מסתבר שבני הנוער אינם מבינים כראוי את התכנית והתמונה של אלוהים בנוגע לשירות הצבאי שלהם. ואילו המבוגרים אשר בינינו משדרים מסר שגוי לנוער שלנו על השירות בצבא ומתקשים לעזור להם להבין שמה שאלוהים חפץ בנוגע לשירות הצבאי שלהם רחוק מאוד מענייני כבוד וגאווה.

 

לאיזו תכלית נבראנו?

פעמים רבות אנשים שואלים מדוע אלוהים ברא אותנו, והתשובה קצרה וברורה: נבראנו כדי לפאר את אלוהים ולכבד אותו. בישעיהו מג 7 אמר אלוהים: "…ְלִכְבוֹדִי בְּרָאתִיו; יְצַרְתִּיו אַף עֲשִׂיתִיו".

כיצד עלינו לחיות לכבודו של אלוהים? "כָּךְ יָאֵר נָא אוֹרְכֶם לִפְנֵי בְּנֵי אָדָם, לְמַעַן יִרְאוּ אֶת מַעֲשֵׂיכֶם הַטּוֹבִים וִיכַבְּדוּ אֶת אֲבִיכֶם שֶׁבַּשָּׁמַיִם" (מתי ה 16). באמצעות אורח החיים והמעשים שלנו נוכל להיות אור בעולם ולהביא כבוד לאלוהים. הדבר נכון גם בנוגע לדברים הגדולים וגם בנוגע לדברים השגרתיים: "וּבְכֵן אִם תֹּאכְלוּ אוֹ תִּשְׁתּוּ, אוֹ כָּל מַה שֶּׁתַּעֲשׂוּ – עֲשׂוּ אֶת הַכֹּל לְמַעַן כְּבוֹד אֱלֹהִים" (הראשונה לקורינתים י 31).

 

שרות עם משמעות

האמת היא שכמשיחיים עלינו לשאוף לשרת בצבא שירות עם משמעות, ועלינו להעביר את המסר גם לדור הבא. למה הכוונה?

עלינו ללמד את בני הנוער שלנו שכדי לשרת בצבא למען אלוהים ולעשות זאת בכל נפשם הם אינם חייבים לשרת בהכרח ביחידות מובחרות או בתפקידים מיוחדים בצבא! עליהם להשקיע ולתת את המרב בכל מקום שבו הם נמצאים בצבא, גם אם הם לא שובצו למקום או לתפקיד הכי "איכותי" (ראה מרקוס י 31). בין אם משרתים כלוחמים או טבחים, פקידים, נהגים או טייסים, ניתן למלא כל תפקיד באחריות ובהצטיינות וכך לשמח את אבינו שבשמים ולמלא את רצונו. עליהם לזכור שאלוהים שולט בכל פרט ויש לו תכנית נפלאה עבור כל אחד מאתנו (הראשונה לקורינתים ב 9). המקום שבו הם מוצבים לשרת הוא המקום שאלוהים בחר עבורם. לכן אין סיבה לקנא ואין כל מקום לגאווה. קנאה וגאווה הן חטאים הנובעים משאיפה לכבוד שווא. "אַל נָא נִהְיֶה שׁוֹאֲפֵי כְּבוֹד שָׁוְא, הַמִּתְגָּרִים וּמְקַנְּאִים אִישׁ בְּרֵעֵהוּ" (גלטים ה 26).

"הִתְהַלְּכוּ בְּדֶרֶךְ הָרוּחַ וְלֹא תְּמַלְּאוּ אֶת תַּאֲווֹת הַבָּשָׂר" (גלטים ה 16).

עלינו להבין כל זאת בעצמנו וללמד את בני הנוער שהם נבראו כדי לתת לאלוהים כבוד. בכל מקום שיהיו בו, בין אם זה בצבא בין אם זה בחיים האזרחיים – עליהם לפאר את אלוהים, לספר אודותיו ולהיות עדים נאמנים כך שגישתם ומעשיהם ישקפו את אורו (מתי ה 16). השילוב בין ההשקעה בכל נפשם ומאודם בצבא ובין הסיבה שלשמה הם נבראו (כבוד לאלוהים בכל דבר), יעזור להם לשרת שירות עם משמעות למען אלוהים.