מְשִׁיחִי
בית וירטואלי לקהילה המשיחית

איך ישוע היה יכול להתנסות אם הוא לא היה מסוגל לחטוא?

אָז הוֹבִילָה הָרוּחַ אֶת יֵשׁוּעַ אֶל הַמִּדְבָּר לְהִתְנַסּוֹת עַל-יְדֵי הַשָּׂטָן,וּלְאַחַר שֶׁצָּם אַרְבָּעִים יוֹם וְאַרְבָּעִים לַיְלָה הָיָה רָעֵב. נִגַּשׁ אֵלָיו הַמְנַסֶּה וְאָמַר: "אִם בֶּן-הָאֱלֹהִים אַתָּה, צַוֵּה שֶׁהָאֲבָנִים הָאֵלֶּה יִהְיוּ לְלֶחֶם." הֵשִׁיב יֵשׁוּעַ וְאָמַר: "כָּתוּב, 'לֹא עַל-הַלֶּחֶם לְבַדּוֹ יִחְיֶה הָאָדָם, כִּי עַל-כָּל-מוֹצָא פִי-יהוה'." לָקַח אוֹתוֹ הַשָּׂטָן אֶל עִיר הַקֹּדֶשׁ וְהֶעֱמִידוֹ עַל פִּנַּת גַּג בֵּית הַמִּקְדָּשׁ. אָמַר לוֹ: "אִם בֶּן-הָאֱלֹהִים אַתָּה, הַשְׁלֵךְ עַצְמְךָ לְמַטָּה, שֶׁהֲרֵי כָּתוּב, 'כִּי מַלְאָכָיו יְצַוֶּה-לָּךְ, עַל-כַּפַּיִם יִשָּׂאוּנְךָ, פֶּן-תִּגֹּף בָּאֶבֶן רַגְלֶךָ'." אָמַר לוֹ יֵשׁוּעַ: "עוֹד כָּתוּב, 'לֹא תְּנַסֶּה אֶת-יהוה אֱלֹהֶיךָ'." לָקַח אוֹתוֹ הַשָּׂטָן לְהַר גָּבוֹהַ מְאֹד וְהֶרְאָה לוֹ אֶת כָּל מַמְלְכוֹת תֵּבֵל וּכְבוֹדָן. אָמַר אֵלָיו: "אֶת כָּל אֵלֶּה אֶתֵּן לְךָ אִם תִּפֹּל עַל פָּנֶיךָ וְתִשְׁתַּחֲוֶה לִי." הֵשִׁיב לוֹ יֵשׁוּעַ: " הִסְתַּלֵּק, הַשָּׂטָן, הֵן כָּתוּב, 'לַיהוה אֱלֹהֶיךָ תִּשְׁתַּחֲוֶה וְאוֹתוֹ לְבַדּוֹ תַּעֲבֹד"לְאַחַר מִכֵּן עָזַב אוֹתוֹ הַשָּׂטָן וּמַלְאָכִים נִגְּשׁוּ לְשָׁרְתוֹ. (מתי ד 1-11).

אם ישוע לא יכל לחטוא עולה השאלה איך הוא אם כך יכל להתנסות. הפתרון הוא שעבור משימת הגאולה, כאשר ישוע לבש בשר ונהיה אדם, הוא וויתר מרצונו על גישה לידע אודות תחומים מסוימים כחלק מטבעו האנושי המוגבל; אחד מהתחומים הוא המודעות לכך שהוא לא יכול לחטוא.

הבשורות מתארות לנו את הידע העל טבעי שלו לדעת את המחשבות של אנשים ופרטים על אירועי העתיד. אך יחד עם זאת, הוא לא ידע דברים מסוימים כמו למשל מתי הוא יחזור (מתי כד:36), וכדומה (מרקוס יא:13, מרקוס ה 30-33, מתי ח:10). באותו אופן, ישוע חסם מרצונו את הגישה למודעות לכך שהוא אינו יכול לסטות מרצון אביו (מתי כו:39). בשביל שפיתוי יהיה משמעותי, ישוע כאישיות אלוהית שלא יכלה לחטוא, היה חייב להיות לא מודע לכך שחטא הוא בלתי אפשרי עבורו. לכן, הפיתויים עבורו היו אמיתיים ומשמעותיים.

למרות שזה מקרה ייחודי, אפשר לתאר מצב דומה: מישהו נכנס לחדר והדלת מאחוריו ננעלת, הוא רואה שבחדר יש פלייסטיישן אז הוא יושב ומשחק שעתיים עד שהדלת נפתחת אוטומטית ואחרי השעתיים הוא יוצא. האם הוא יכל לצאת במשך שעתיים? לא. האם הוא בחר מרצונו להישאר בחדר? כן.

באותו האופן, ישוע התגבר על תאוות הבשר, מתוך כניעה לרוח, למרות שבפועל הוא לא יכל לחטוא. ישוע חווה פיתויים אמיתיים כי הוא וויתר על המודעות לכך שהוא אינו היה מסוגל לחטוא.

 

מאמר זה מבוסס על מאמרו של פול קופאן: ?Did God Become a Jew"
"A Defense of the Incarnation